Skip to main content

NutNet PI Directory

First Name Last Name Sort descending NutNet site affiliation(s)
Peter Adler Sheep Experimental Station
Muu Akasaka Neba
Juan Alberti Mar Chiquita, San Pablo de Valdés
John Anderson Jornada LTER
T. Anderson Serengeti
Selene Baez Antisana, Pichincha, Podocarpus
Sumanta Bagchi Sirsi
Hector Bahamonde Potrok Aike
Jonathan Bakker American Camp, Glacial Heritage, Smith Prairie
Lori Biederman Chichaqua Bottoms, Lakeside Laboratory
Dana Blumenthal Shortgrass Steppe LTER
Elizabeth Borer Bunchgrass (Andrews LTER), Buttercup (Andrews LTER), Cedar Creek LTER, Finley NWR, Hastings UCNRS, Hopland REC, Lookout (Andrews LTER), Mclaughlin UCNRS, Sierra Foothills REC, Sedgwick Reserve UCNRS
Elizabeth Boughton Archbold Biological Station
William Bowman Niwot Ridge LTER
Francesca Bretzel Galleno
Cynthia Brown Shortgrass Steppe LTER
Lars Brudvig Kellogg Biological Station LTER, Savannah River
Martin Bruschetti San Pablo de Valdés
Yvonne Buckley Slieve Carran
Miguel Bugalho Companhia das Lezirias
Marc Cadotte Koffler Scientific Reserve at Joker's Hill
Maria Caldeira Companhia das Lezirias
Jane Catford Nillahcootie
Enrique Chaneton Las Chilcas
Chengjin Chu Azi
Christopher Clark
Elsa Cleland Elliott Chaparral, Jasper Ridge Biological Preserve
Scott Collins Sevilleta LTER
Kathryn Cottingham Hanover
Michael Crawley Heronsbrook (Silwood Park)
Carla D'Antonio Sedgwick Reserve UCNRS
Pedro Daleo Mar Chiquita
Ellen Damschen Savannah River, Tyson
Kendi Davies Boulder South Campus
Beatriz Decencière CEREEP - Ecotron IDF
Nicole DeCrappeo Hart Mountain
Elizabeth DeLorenze
Ian Donohue Slieve Carran
Guozhen Du Azi
John Dwyer Pinjarra Hills
Anne Ebeling JeNut
Nico Eisenhauer Bad Lauchstädt
Anu Eskelinen Kilpisjärvi
Philip Fay Temple
Xiaohui Feng Trelease
Jennifer Firn Burrawan, Mitchell grassland, Bunya Mountains
Daniel Gruner Sagehen Creek UCNRS
Nicole Hagenah Ukulinga
Sylvia Haider Bad Lauchstädt
Amandine Hansart CEREEP - Ecotron IDF
W. Harpole Chichaqua Bottoms, Cedar Creek LTER, Hopland REC, Mclaughlin UCNRS, Sedgwick Reserve UCNRS, Sierra Foothills REC
Yann Hautier Fruebuel
Grey Hayes Elkhorn, University of California - Santa Cruz
Andy Hector Fruebuel
Aveliina Helm Kirikukyla, Elva
Hugh Henry UWO Observatory
José Hierro La Pampa (3 sites)
Janneke Hille Ris Lambers American Camp, Glacial Heritage, Smith Prairie
Helmut Hillebrand Papenburg
Kirsten Hofmockel Chichaqua Bottoms
Karen Holl Elkhorn, University of California - Santa Cruz
Hope Humphries
Anke Jentsch Bayreuth
Taku Kadoya Neba
Adam Kay Cedar Creek LTER
Kevin Kirkman Ukulinga
Julia Klein Shortgrass Steppe LTER
Alan Knapp Shortgrass Steppe LTER
Tiffany Knight Tyson
Johannes Knops Cedar Point Biological Station
Amanda Koltz Duke Forest
Kimberly La Pierre Konza LTER, Saline Experimental Range
Lauri Laanisto Petuniabukta
Laura Ladwig Sevilleta LTER
Kelly Laflamme Missoula
John Lambrinos Leadbetter Point
Luciola Lannes Tres Lagoas
Ramesh Laungani Doane College Spring Creek Prairie
Andrew Leakey Trelease
Yiva Lekberg Missoula
Qi Li Azi
Wei Li Azi
Xiao-Tao Lv Xilinhot
Andrew MacDougall Abiskojaure, Cowichan, Karkevagge, Laktajakka, Vassijaure
Rebecca McCulley Hall's Prairie, Spindletop
Brett Melbourne Boulder South Campus
Charles Mitchell Duke Forest
Joslin Moore Bogong
John Morgan Bogong, Derrimut, Kinypanial
Brent Mortensen Benedictine Bottoms
Jim Nelson Hall's Prairie, Spindletop
Raul Ochoa-Hueso Yarramundi
Harry olde Venterink Tres Lagoas
John Orrock Savannah River, Tyson
Meelis Pärtel Elva, Kirikukyla
Pablo Peri Potrok Aike
Sally Power Yarramundi
Jodi Price Pingelly Paddock
Suzanne Prober Mt. Caroline
David Pyke Hart Mountain
Anna Richards Kidman Springs
Anita Risch Val Mustair
Christiane Roscher JeNut
Melissa Rudeen
Mahesh Sankaran Kibber (Spiti)
Martin Schuetz Val Mustair
Eric Seabloom Bunchgrass (Andrews LTER), Buttercup (Andrews LTER), Cedar Creek LTER, Finley NWR, Hastings UCNRS, Hopland REC, Lookout (Andrews LTER), Mclaughlin UCNRS, Sierra Foothills REC, Sedgwick Reserve UCNRS
Timothy Seastedt Niwot Ridge LTER
Julia Siebert Bad Lauchstädt
Maria Silveira UF Range Cattle REC
Melinda Smith Konza LTER, KonzaN1B, Saline Experimental Range
Karina Speziale Fortin Chacabuco
Marie Spohn Bayreuth
Rachel Standish Pingelly Paddock
Carly Stevens Lancaster
Lauren Sullivan Chichaqua Bottoms
Maja Sundqvist Abiskojaure, Karkevagge, Vassijaure
Michelle Tedder Ukulinga
Jose Tulio Arredondo Moreno Vaquerias
Francesca Vannucchi Galleno
Risto Virtanen Kilpisjärvi, Saana
Alison Wallace Minnesota State University Moorehead
Glenda Wardle Ethabuka (South Site), Ethabuka (Main Camp)
David Wedin Barta Brothers
Arthur Weiss Koffler Scientific Reserve at Joker's Hill
Gang Wen Azi
Scott Wilson Abiskojaure, Karkevagge, Vassijaure
Elizabeth Wolkovich Hanover
Peter Wragg Mt Gilboa, Summerveld
Justin Wright Duke Forest
Laura Yahdjian Las Chilcas
Louie Yang Sagehen Creek UCNRS
Julie Zinnert Hog Island Site 1, Hog Island Site 2, Metompkin